Yeni Kararlar Almak ve Kariyerde Değişiklik Yapmak

Durağan hayat biçimlerinde değişiklik yapmak her zaman kolay olmaz. Yeni başlangıçlar yapmak, yeni değişimler yapmak bir insan için kararlılık ve azim gerektiren unsurlardır. Çoğu kişi değişime açık değildir ve bu değişimler konusunda düzenli ilerlemeler sağlayamaz. Çoğu zaman kariyerinde bir değişiklik yapmak için yeterli iradeye ve azme sahip olamazlar. Yeni kararlar almak için risk almayı bilmek ve akılcı biri olmak gerekir.

Bir insanın kariyeri aslında sadece bir şirket bünyesinde çalışmak demek değildir. Kariyer bir insanın hayatının tamamıdır. Hayatın boyunca yapabileceğin doğru hamleler ve değişimler seni hayat kariyerinde her zaman ileri götürecektir.

Tabi bu yazıda bilinen kariyer yani iş kariyeri üzerinde konuşmak gerek. Çünkü pek çok insan aslında kariyeri üzerinde değişiklikler yapıp daha mutlu olmak istiyor ve buna göre yeni kararlar almak istiyor. Kariyer koçluğu benim hedef alanım değil ama eğer benden profesyonel kariyer koçluğu hizmeti almak isterseniz bu konuda size profesyonel destek sunabilirim.

Bunu gerektiren tabi bazı etmenler var. Bunları sıralamak istiyorum. Bu etmenleri keşfedip hayatınızı buna göre değiştirdiğinizde kariyeriniz için doğru kararlar verebileceğinize inanıyorum :

NOT: Buradaki bazı başlıklar sadece üstü kapalı anlatılmıştır. Gerçek değişimler için profesyonel koçluk desteği sizin için iyi olabilir.

Yeni Kararlar İçin Bir Hedef Planı Gerekir

Kariyerinizde ilerlerken aslında gerçekten bu konuda neyi değiştirmek istediğinizi bilmeniz gerekir. Çünkü kariyeriniz aslında sizinle birlikte büyüyen bir çocuk gibidir. Nasıl ki çocuğunuzu en iyi eğitimi alması için en uygun okulu tercih etme çabasında oluyorsanız, kariyeriniz için de size en uygun olan ve size en iyi hissi sağlayan bir plan gereklidir. Bu hedef planı ile birlikte kariyerinizdeki gelişim, daha sıhhatli ve iyi olacaktır.

Yeni Kararlar İçin Doğru Stratejileri Belirlemek

Bir hedefiniz olduğunda bunu doğru strateji planları ile yürütmeniz gerekir. Stratejisi olmayan bir plan, tekerleksiz bir arabaya benzer. Nasıl ki tekerleği olmayan bir araba gitmez, işte doğru stratejileri olmayan bir değişiminde verimli olmasından söz edilemez. Kariyer değişikliğinizde doğru stratejileri belirlemeniz önceliklidir. Bunu yaşam koçu olan birinden sağlayabilirsiniz ancak odak noktası iş koçluğu veya kariyer koçluğu olan biri ile yol almanız, sizin için daha faydalı olacaktır.

Yeni Kararlar İçin Uygun Eylemleri Seçebilmek

Stratejinizi belirlediniz ancak bu stratejiyi gerçekleştirirken doğru eylem tercihlerinde bulunmanız esastır. Yapılabilir ve gerçekleştirilebilir eylemleri tercih etmek ve bu eylemleri uygularken doğru zamanlamalar ile yapmak, çok ama çok önemlidir. Eylemlerinizi uygularken kesinlikle büyük bir disiplin içerisinde hareket etmelisiniz. Bu konuda OSHO‘nun çok güzel bir sözü var bunu paylaşmak isterim.

Gerçek disipline sahip bir adam asla biriktirmez, her an öğrendiği şeyin olduğunu hisseder ve tekrar cahil olur. Bu cahillik ışık saçar.OSHO

Ayrıca Kuran’da geçen bazı ayetler var. Sabır ile alakalı ayetler, disiplinli bir şekilde hedefe doğru gitmeyi anlatan ayetlerdir aslında. Belki şu paylaştığım ayet size yine güzel bir şey öğretebilir.

Yoksa siz, Allah, içinizden cihad edenleri belirtip-ayırt etmeden ve sabredenleri de belirtip-ayırt etmeden cennete gireceğinizi mi sandınız?Al-i İmran Suresi 142. Ayet (KURAN)

Sabır disiplini ifade eder. Kararlılıkla çalışmak ve eylemleri en uygun bir biçimde tamamlamak, hedefinize ulaşmanızı sağlar.

Kısacası;

Yeni kararlar almak için hedef planınızın olması, doğru stratejilerinizin olması ve uygun eylemlerinizin olması gerekir. Bunları uygulamada tek başınıza yol almak istemiyorsanız ve bir koç ile çalışmak istiyorsanız, BENİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.

Saygılarımla. Okuduğunuz için teşekkürler.