Motivasyon, Mutluluğun ve Başarının Anahtarı Mı?

Mutlu ve başarılı olmak istediğinizi söylemek çok kolay. Ancak mutlu olmak, bunu söylemekten çok daha fazlasını gerektirir. Mutlu olmak için harekete geçmeniz gerekir. Harekete geçmek için bazen yeterli enerjiniz olmaz ve bu enerjinin nasıl oluşacağı konusunda da bir fikriniz olmaz. Bir motivasyon koçu ile bile yol alabileceklerini bilmezler bile. Bazen içinize belli bir miktar motivasyon gelir ancak o motivasyonu da düzgün bir planınız olmadığı için ve sabırsız olduğunuz için kaybedersiniz. Motivasyonunuzu kaybettiğinizde ise yaşam size oldukça dar gelir. Ne yapacağınızı bilemezsiniz. Konfor bölgelerinde sıkışıp kalan insanlar gibi yapacak hiç bir şeyiniz olmaz ve sadece kös kös oturmayı tercih edersiniz.

Fakat şunu unutma! Hiç bir şey için geç değildir. Her zaman şunu hatırla! Pes edersen asla kazanamazsın. Önünde bir sürü engeller olacak ancak o engelleri aştığında her şey anlam kazanacak. Yaşamınızda daha mutlu ve başarılı olmak istiyorsanız, motivasyonunuzu asla kaybetmemeniz gerekiyor.

Şimdi en önemli soru motivasyonunuzu nasıl geri alacağınız. Motivasyon, içsel ve dışsal motivasyon olarak sınıflandırılabilir. Bunu “Kişisel Motivasyon Nedir? isimli yazımda yazmıştım.

Unutmaman gereken en önemli sorular; niçin ve nasıl sorularıdır.. Niçin başarılı olmak istiyorsun? Niçin mutlu olmak istiyorsun? Bunca şeyi niçin yapıyorsun? Nasıl yapacaksın. Ne istiyorsun? Ne konuda başarılı olmak istiyorsun gibi sorular, bu hayatta sana motivasyon kazandıracak ve yolunu bulduracak önemli sorulardır.

Ayrıca, kendinizi olumlu etkilerle çevrelemeye çalışın ve asla başka bir şey elde edemeyeceğinizi söyleyen insanlardan uzak durun. Olumsuzluk çemberi içinde mahsur kalırsanız, her şeyde başarılı olmanın son derece zor olduğunu görürsünüz.

Kilometre taşlarını oluşturun ve en küçük kazançları bile kutlayın. Bunlar sizi sürdürmeye yardımcı olacak ve elinizden gelenin en iyisini yapmaya devam etmenizi teşvik edecektir. Başarısızlıktan da korkma. Başarısızlığı arkadaşın olarak kabul et ve hatalarından ders al. Bundan gelecek motivasyon, hayatta mutlu ve başarılı olmak için atmanız gereken yolu gösterecek!