Türkiye’de Kadına Verilen Değer Nasıl Artırılabilir?

Ülkemizde son yıllarda yaşanan kadınlara yönelik şiddet, taciz, sevgisizlik, saygı eksikliği ve hatta cinayet gibi olaylar çok fazla sayıda arttı. Bu tabi ciddi bir sorun. Çünkü kadınlar, bulundukları yeri zerafetleri ve letafetleri ile güzelleştiren varlıklardır. Bakımlı oldukları ve kaliteden ödün vermedikleri müddetçe bir kadının bulunduğu ortama teşrif etmesi, kuru toprağın üzerine yağmurun damlaması gibidir. Kadın değer gördükçe kendi güzelliğini daha da çoğaltır ve çevresine neşe verir.

Kötü huylardan uzaklaşmış, konuşmasını bilen, neşeli ve sevecen bir kadın, insanı manen doyurduğu gibi insandaki mutluluğu da artırır.

Şimdi tabi kadınlarımızı manipüle eden bazı kavramlar var. Kadınları gerçek kaliteden uzaklaştıran olaylar ve kavramlar var. Dedikodu, kokona karakterine sahip olma, fazla gösterilen ilginin kendilerini şımartması gibi unsurlar, kadınlarımıza yakışmayan şeyler.

Şimdi tabi bu unsurlara yönelik çözüm önerilerimi bu yazım içerisinde dile getirmeyeceğim. Ancak bunlardan bahsediyor olmamın sebebi, bazı erkeklerin buna benzer sorunlardan ötürü kadınlarımıza karşı öfke kontrollerini yitirmeleridir. Kimse kusura bakmasın pozitif ayrımcılık yapmayacağım ama bu maalesef kanayan bir yaradır.

Kadınlarımız sonuna kadar ilgiyi ve değeri hak ediyorlar ama bunu istismar etmeleri kabul edilemez.

Toplumsal Anlamda Kadına Verilen Değerin Artırılması

Bunu sağlamak için her şeyden önce kültürel seviyemizi ve empati duygumuzu geliştirmemiz gerekir. Empati seviyesi ve kültür seviyesi gelişmemiş bir toplum, kadına değer göstermeyeceği gibi kendine bile değer göstermez.

Bu yönlerimizi geliştirmek için öyle şu kadar kitap okuyalım, bu kadar roman okuyalım  Kültürümüz gelişsin düşüncesinde değilim. Tabi kitap okuyacağız, araştırma yapacağız, kendimizi geliştireceğiz ancak saygılı olmayı, asil olmayı, duruş sahibi olmayı bilmemiz gerekiyor. Yani bunu içten gelen bir duygu olarak uygulamalıyız.

Sevgiyi öğrenmek tabi çok önemli bir de. Sevgiyi çeşitli yollardan öğrenmeliyiz. Televole kültürünün topluma diziler ve filmler yoluyla empoze ettiği samimiyetsiz sevgileri yaşamak doğru olmaz.

Kısaca sosyal anlamda kadınlara daha fazla değer göstermek için asil olmalı, empati sahibi olmalı, sevgiyi ve saygıyı bilmeli, kültür sahibi olmalıyız diye düşünüyorum. Bu kavramları da sürekli pratik halde uygulamamız gerektiğine inanıyorum. Bu kendimize verdiğimiz değeri de artıracak önemli bir unsur olacaktır.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın!