Hayvanları Kasten Öldürmenin Cezası Müebbet Olsun

Son zamanlarda hayvanlara karşı yapılan zulüm, eziyet, işkence ve kasten öldürmelere ciddi şekilde tanık oluyoruz. En son Sakarya’da Sapanca yavru köpeğin ayaklarını ve kuyruğunu keserek işkence edip öldüren cani, yüreklerde çok derin bir acı bıraktı. İşkenceci kepçe operatörü olayın ardından tutuklandı ve yasalarda geçen cezalar ölçüsünde cezasını alacak. Peki bu konuda yasalarımız gerçekten yeterli mi?

Kesinlikle hayır!

Şimdi bahsi geçen olay sadece bir örnek. Hayvanları arabanın arkasına bağlayıp koşturma yapmaktan tutun da, hayvan derisini canlı canlı yüzmeye kadar neler nelere şahit oluyoruz bir bilseniz.

Tüm bu olanlar aslında masum varlıklara yapılan birer işkencedir. Tüm bu olanların ardından masum hayvanların bir hiç yere ölmesi, bence insan öldürmek gibi karşılanmalıdır. Aslında günümüzde masum bi insanı öldürmenin de cezası müebbet olmalıdır ancak kanunlarımız yine hapis cezalarının belli bir seviyede kaldığını görüyüoruz.

Dünyadaki cezalandırmaların da yeterli olduğunu düşünmüyorum. Tamam İngiltere’de 20 bin pound kadar bir ceza ve 6 ay hapis cezası var.

Ancak bu masum bir can için ne kadar kabul edilebilir sizce he?

Ben kabul etmiyorum, edemiyorum. Masum ve güzel bir varlığa kolayca kıyıp işin içinden kolayca sıyrılmak akla ve vicdana aykırıdır. Zaten günümüzde ciddi bir sevgi sorunu var. İnsanların çoğu menfaatperest ve çoğu kişi vicdanına göre hareket etmiyor.

Sevgisizliğin sonucu olarak da insanlar hayvanlara bile acımıyor. Vicdanlar körelmiş. Cezalar yetersiz.

Bugün bir an önce Adalet Bakanlığı gerekli çalışmaları yapıp hayvanları işkence ile öldürmenin cezasını MÜEBBET olarak güncellemelidir. Bu görüşümü destekleyecek en az 20 milyon kişi bulabilirim Türkiye’de!

Hayvanlara yapılan eziyet ve işkenceler kesinlikle kabul edilemez.

Ayrıca devlet bir an önce Sevgi Bakanlığı kurmalı ve sevgiyi öğretecek politikalar izlemelidir.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere!