Daha Farklı Bir Bakış Açısı ile Hayata Bakmak

Hayatınıza bakış açısı, sizi yaşam süreci boyunca mutlu ya da mutsuz edecek olan bir konudur. Eğer bakış açınızı olumsuz düşünceler veya yargılar tarafından tüketirseniz, hayatınızı gitgide mutsuz ettiğinizi göreceksiniz. Negatif bir zihniyet, kararlarınızı berbat almaya sizi sürükleyebilir ve zihninizi bulanıklaştırır. Net hedefler belirlemenize engel olur. Zihniyetinizi değiştirmeyi ve hayata daha farklı bir bakış açısı ile bakmanızı sağlayacak bazı ipuçlarını sizin için paylaştım.

Olumsuz Şeylere Odaklanmayı Bırakın

Dikkatinizi her zaman hayatınızdaki hayal kırıklıklarına ve endişelere sabitliyorsanız, bu, bakış açınızın olumsuzluklarla lekelendiğinin kesin bir göstergesidir. Bu yapıyı değiştirmeye başlamak için, yaşamınızda şükrettiğiniz ve minnettar olduğunuz şeyler hakkında düşünmeye oldukça zaman ayırın. Günde ortalama 5 defa Allah’a teşekkür edin. Bu sizi oldukça minnettar biri yapacak ve olumsuz düşüncelerden arındıracaktır. Olumsuz düşüncelerden kurtulmak, bakış açınızı değiştirecek en önemli yöntemlerden biridir.

Gerçekle Yüzleşin

Geçmişte yaşadığınız bazı olaylar değişmez. Kadere inanın ve kadere güvenin. İnsanın başına gelen herhangi bir olay, görüntüde insana acı verebilir ancak bu onu oldukça olgunlaştıran bir süreçtir. Hayattan acımasızca şikayet etmek ve sürekli buna vakit harcamak, sizi bir noktaya taşımaz. Her zaman düştüğünüz yerden kalkmayı bilmelisiniz. Şimdi harekete geçin, bakış açınızı değiştirin, gerçekle yüzleşin. Yapabileceğiniz şeyleri değiştirin ve yapamadıklarınızı kabul edin.

Beklentileriniz Karşılanmadığında Sinirlenmeyin

Beklentileriniz bakış açınızın büyük bir bölümünü oluşturuyor. Onlar gerekli ve mümkün olduğuna inandığınız şeylerdir. Beklentileriniz karşılamadıkları için sinirleniyorsanız, bu beklentilerinizin başlangıçta gerçekçi olmadığı anlamına gelir. Beklentilerimiz deneyimlerimiz için zemin hazırlayan şeylerdir ve gerçekçi olmayan beklentilerimiz olursa, yaşamda asla tatmin olmazsınız. O yüzden beklentileriniz karşılanmadığında sinirlenmeyin. Kendinizi daha iyi geliştirin. Göreceksiniz ki o beklentiler mutlaka gerçekleşecektir.

Kendinizi Üzmeyin

Kendinizi sürekli bir kurban olarak görmek ve bu süreçte kendinizi üzmek, bir şeyleri değiştirmek ve kendiniz için daha iyi bir yaşam inşa etmek için oldukça kötü bir yöntemdir. Bu yeteneğinizi engeller. Bu mağduriyet zihniyeti genellikle düşük özgüvene sahip kişilere ait bir özelliktir. Bu zihniyeti değiştirmenin tek yolu kurban rolünü reddetmeye ve kendiniz için daha iyi bir şey yaratmaya karar vermekten geçer.

Kısacası;

Zihniyetinizi değiştirmek, bakış açısı ile ilgili geliştirmeler sağlamak kolay değildir, ancak kendiniz için yapabileceğiniz en özel ve güzel şeylerden biridir. Umarım bu yazı sizin için faydalı olmuştur. Beğendiyseniz paylaşmanızı dilerim.