Single Blog

Kendine Güvenmek : Güçlü Bir İnsan Olma Yazı Dizisi #1

Günümüzde pek çok insanın yaşadığı temel problemlerden biri güven sorunudur. Bu sorunun önemli bir kısmı kendine güvenmek ile ilgilidir. Çoğu birey güvensizlik sorunu yaşadığından hayatı ızdırap içerisinde geçmektedir. Kendilerine istemsizce acı çektiren bireylerin aslında kendi hayatlarını mahvettikleri açık bir gerçektir. Güvensizlik, mutsuzluğu beraberinde getirir ve oldukça sorunlu bir durumdur.

Hayatımızın pek çok alanı var ve bu alanlarda kendimize güvenmemiz gerekir. Fakat içinde bulunduğumuz alana göre göstereceğimiz ölçüler ve standartlar vardır. Bu standartlar tabi cahilce cesaret örnekleri olmamalıdır. Yani “ben kendime güveniyorum kimse benle boy ölçüşemez” mantığı oluşmamalıdır. Kendinize güvenmenizin ve çevrenizce saygınlık kazanmanızın temel taşı tevazu göstermek ve güven vermektir. Tabi tevazu göstermek derken emir eri olmaktan bahsetmiyorum. Zaten bazı konuları detaylıca birazdan açıklayacağım. Bu yüzden açılış cümlelerimi kısa kesiyorum.

Sosyal Hayatta Kendine Güvenmek

Sosyal Hayatta Kendine Güvenmek
Sosyal Hayatta Kendine Güvenmek

Öncelikle kendinize yetiyor olmanız gerekir. Sizin başkasına ihtiyacınız yok. Ancak yeni birileri ile arkadaş olmak, sohbet etmek gibisi de yok. Bu yüzden ne kadar arkadaş çevreniz olursa olsun hep kendinizi geliştirin ve yeni arkadaş çevreleri edinin. Fakat arkadaşlık ilişkilerinize her zaman saygı sınırı koyun. Karşılıklı saygı ve seviye çok önemlidir.

Kendinize özel tasarım bir kartvizit yaptırın ve yeni tanışacağınız kişiler ile irtibata girme konusunda korkmadan kendinizi tanıtın. Kim olduğunuzu belirtin. Artık çoğu insanın Instagram hesabı var. Karşılıklı Instagram hesabı üzerinden takipleşin. Eğer karşınızdaki kişiye uygunsa karşılıklı bir şekilde telefonlarınızı ve e-posta adreslerinizi de paylaşabilirsiniz. Bundan çekinmeyin ama her önünüze gelen ile de arkadaş olmayın. Bunu kendiniz belirleyin.

Eğer arkadaş çevreniz oluştu ise, irtibatı kesmeyin. Ara sıra arayın ve hal hatır sorun ve “vaktin varsa tekrar görüşelim mi” deyin. Arkadaşlığı ve dostluğu pekiştirin. Kendinize güveni sosyal olarak böyle artırın.

İş Hayatında Kendine Güvenmek

İş Hayatında Kendine Güvenmek
İş Hayatında Kendine Güvenmek

İş konusunda ayaklarınızı yere sağlam basın ve taviz vermeyin. İş hayatında ayaklarınızı kaydırma konusunda ilginç hamleler yapmaya gayret edebilecek kişiler olabilir. Bu konuda dikkatli olun.

Eğer birileri size sürekli size ait olnayan bir işi yıkıyorsa buna karşı sert tepki gösterin ve korkmayın. Çünkü sizi el altında tutmaya ve aşağılamaya çalışıyor olabilir .

Özel hayatınızdan detaylıca bahsetmeyin. En özel arkadaşlarınıza bile her şeyinizi anlatmayın. Sırlarınızı koruyun.

Konuşurken ifadeleriniz net olsun. Fakat bilmiş ve üst perdeden konuşmamaya dikkat edin. Bu hiç hoş değil. Doğal olun. İş hayatında ayrı bir üslup ve özel hayatta ayrı bir üslup yoktur. Ufak nüans farkları vardır ve onları sadece biraz farklı uygulamanız gereklidir o kadar 🙂

Tek Başına İken Kendine Güvenmek

Tek Başına İken Kendine Güvenmek
Tek Başına İken Kendine Güvenmek

İnsan bazen yalnız kalabilir. Bu da bazen motivasyon azalmasına ve içe kapanıklığa neden olabilir. İşte bu zamanlarda yani yalnızken kendinize güvenmeyi başarabilirsiniz.

Tek başınıza kaldığınızda mutlaka spor yapın, ağırlık çalışın, mekik çekin veya şınav çekin. Spor salonuna gidemiyorum diyenler bu aktiviteler ile evde kendilerini güçlendirmeli ve kötü psikolojiyi üzerlerinden atmalılar. Spor yapmak rahatlatır ve stresi alır. Stres beraberinde sağlıksız olmayı ve güven sorunu yaşamayı getirir.

Zorluklar Karşısında Kendine Güvenmek

Zorluklar Karşısında Kendine Güvenmek
Zorluklar Karşısında Kendine Güvenmek

Her insan çoğu olay karşısında kimi zaman kolayca pes edebilir. Kolayca pes etmek, ruhsal ezikliğe sebep olur ki bu da beraberinde güvensizliği getirir. Kendine güvenmek isteyen her birey mutlaka zorluklar karşısında pes etmeyen bir tutum ve davranış sergilemelidir. Eğer zorluklar karşısında yıkılmadan ayakta durabilirseniz, bu hem size güven sağlayacaktır ve hem de çevrenizdeki insanlara güven verecektir.

Sonuç Olarak;

Kendine güvenen her birey, güçlü bir birey ve insan olma yolunda önemli bir adım atmış demektir. Ancak tekrar şunu söylemek gerekir ki, özgüvenli olayım derken insanlara üst perdeden bakmayın ve küçümsemeyin. Olabildiğince tevazu sahibi olun ve çevrenizde sevilen biri olun.

Sorun siz iseniz, çözüm de sizsiniz.

Yazı dizimin diğer kısımlarında görüşmek üzere 🙂

 

Comments (0)

Post a Comment

© Her Hakkı Saklıdır 2018 - Muhammet TAŞDEMİR