4-4-2 Oynamak : Nasıl ve Ne Şekilde?

Özenle Bu Yazıyı Hazırlayan | 8 Ocak 2018

Futbol keyifli bir spor. Özellikle teknik direktörler tarafından doğru formatlarda ve doğru futbolcular ile oynatıldığında oldukça keyifli bir oyun. Tutku ile bağlanmamak şartıyla her oyun güzeldir ve zevk verir insana. Teknik direktörler, kadrolarını düzenlerken çeşitli formatlar belirlerler. Bunlar arasında 4-2-3-1, 4-3-3, 3-5-2 gibi dizilimler var. Bu dizilimler arasında kimi takımlar 4-4-2 ile oynamayı tercih edebilmektedirler.

4-4-2 Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ortasaha Ortası

Benim düşünceme göre bu formasyon tercih edilirken, mutlaka ilk başta takım oyunu esas olmalıdır. Çünkü temelde iki merkez orta oyuncusu ile oynamanız gerekiyor. Seçeceğiniz 2 orta saha oyuncusu da fiziki mücadele de ve teknik kapasitede 100 üzerinden 70 seviyesinde olmalıdır en az. E biraz da oyun zekası gerekli tabi. 2 oyuncu da birbirini tamamlamalıdır. Biri ileri çıkarken diğeri top kesme özelliğini öne çıkarabilmelidir.

Forvet Oyuncuları

Forvet oyuncuları mutlaka hedef oyuncu özelliği taşımalıdır. Top olabildiğince yerden rakip kaleye taşınarak hareket edilmelidir.

Pivot santraforun oyunucunun bu sistemde bana göre yeri olmaz. Takım oyununda zaten ben pivot santrafor olayına karşıyım. Pivot santrafor oynatmak için mutlaka 4-3-3 tercih edilmeli ve iyi orta açabilen kanat oyuncularına sahip olmanız gereklidir.

Kanatlar? Peki kanatlar nasıl olmalı?

Mangalda soslu bir şekilde olmalı 😀

Şaka şaka

Kanat oyuncuları bu sistemde mutlaka yaratıcı özelliklere sahip olmalı. Sol kanatta sağ ayaklı, sağ kanatta sol ayaklı adamı oynatmak önemlidir bu sistemde. Yani bana göre öyle. Çünkü ben her zaman yardımlaşmalı takım oyununa önem veririm. FUTBOL TAKIM OYUNU İLE GÜZELDİR. Ancak bireysel yaratıcılık da olmazsa olmazdır. Yani soldan sağ ayakla içe kat edip arka direğe kesmek veya sağdan sol ayakla içe kat edip arka direğe kesmek çok önemli bu yapıda.

Ayrıca kanat oyuncularının forvet oyuncuları ile ikiye bir yapıp ceza sahasına doğru koşu yapıp plase ile topu filelere göndermeleri çok keyif verici olur.

Defans Unutulmadı!

Sol bek ve sağ bekin hücum ve defans yönleri güçlü olmalı tabi. Topu iyi kullanabilmeli ve oyunu kanatlardan sakinleştirip tempoyu artırabilmelidir. Sol stoperde sol ayaklı uzun boylu bir oyuncu tercih ederim. Sağ stoperde ise agresif hızlı ve en az 1.80 lik bir oyuncu olmalıdır.

Kaleci?

Muslera gibi olsa yeter 🙂 Eskilerden ise Higuita 🙂

Düşüncelerim bunlar. Haydi akın yorumlara da sizi dinleyeyim 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir